ŽELEZNÁ RUDA | Mikroregion Šumava Západ

ŽELEZNÁ RUDA

Nabídka

Kontakt

Ing. Jaroslav Tachovský
předseda koordinační rady

Modrava 63
34192 Kašperské Hory

E-mail:
mikroregion@sumavanet.cz

Tel: +420 602 680 178

Turistické produkty

Turistické produkty

Webkamery

Webkamery

Video

Videa z obcí

Železná Ruda

Nadmořská výška : 750 m

Založení : 16. století

Počet obyvatel k 1.1.2013 včetně přidružených obcí: 1550

Velikost správního území v ha : 7979 ha 

Sídla ve správním území obce : Železná Ruda, Špičák, Hojsova Stráž, Alžbětín, Debrník, Pancíř

Původní osada vznikla v první polovině 16.století. Koncem 19.století nabylo město na významu vybudováním železniční tratě z Plzně do Bavorska s nejdelším tunelem v tehdejším Rakousko – Uhersku. Pomalu rozvíjející se turistický ruch za druhé světové války upadal a vrátil se až počátkem šedesátých let 20.století, kdy byl opět otevřen silniční hraniční přechod. Ovšem k opravdovému nárůstu turistiky došlo až po úplném otevření hranic v roce 1990. Tím se stala Železná Ruda a celé okolí významným střediskem letního a zimního turistického ruchu.

K dominantám města patří bezesporu kostel Panny Marie Pomocné z Hvězdy, který nechal v Barokním stylu vybudovat v letech 1729 –1732 hrabě Wolf Jindřich Nothaf z Wernbergu. Jeho zajímavostí je půdorys šesticípé hvězdy a dvě kopule s hvězdou. V interiéru můžete obdivovat třeba mariánský oltářní obraz, který je jednou ze dvou kopií obrazu Madony s dítětem od Lucase Cranacha.

Mezi další zajímavosti patří:

  • Kaple sv.Antonína a sv.Barbory, Křížová cesta s kaplí sv.Anny, Špičácký železniční tunel(1747m, je druhý nejdelší v ČR), Zámeček, Hřbitov Barabů, Prinzova kaplička, pomníček Adolfa Kašpara
  • Muzeum Šumavy,  Muzeum historických motocyklů s Expozicí Historie lyžování na Železnorudsku a Geologickou expozicí Český kráter Společné Česko-bavorské informační středisko NP Šumava a NP Bavorský les v Alžbětíně na hraničním železničním nádraží, Křemelníčkovo a Pivníčkovo království, Pohádková země Brčálník...

Informační turistické centrum – sídlí v budově Městského úřadu Železná Ruda  a poskytne Vám veškeré informace týkající se turistického ruchu Železnorudska. V centru městečka je turistům k dispozici  zvukový informační panel.

Najdete zde také cestovní kanceláře: Šumava Tour, CK Vaca, které pořádají různé zájezdy a výlety po krásách České Republiky, Šumavy i Bavorského lesa.

Nechybí ani hotely, penziony, ubytování v soukromí,  restaurace, pizzerie, cukrárny, kavárny, bary, směnárny, nákupní centra, kadeřnictví, kosmetické salony, solária, Casina, Fortuna,  Taxi, autoservisy, Česká Spořitelna, ČSOB Banka,  bankomaty, lékárn, lékař. V centru města Městský úřad, Policie ČR, Městská Policie,…

Ze sportovních možností můžete využít: hotelové venkovní i vnitřní bazény, přírodní koupaliště, sportovní halu, tělocvičnu a venkovní hřiště ZŠ, cvičnou horolezeckou stěnu, tenisové kurty, fitnes centra,  bowling, motokáry, minigolf, lanové centrum,  sauny, masáže, rehabilitační centra, dětské hřiště,… Samozřejmě nechybí ani několik půjčoven kol a lyží a v zimě lyžařské školy.

Železnorudsko žije i kulturou a dalšími akcemi. V průběhu roku se zde koná množství akcí, těmi nej… jsou Železnorudské slavnosti, Rysí slavnosti, činný je také ochotnický spolek, který každoročně přichází s novým divadelním vystoupením. Ze sportovních a dalších akcí lze jmenovat závody Evropského poháru iXS European Downhill Cup,  cykloturistickou akci OKOLO Železné Rudy.

K nejzajímavějším turistickým cílům patří: Černé jezero, Čertovo jezero, Laka jezero, vodopád Bílá strž, Evropské rozvodí, sedačková lanovka vedoucí na vrchol Pancíře a následně „Hřebenovka“ Pancíř – Můstek – Prenet, vrchol Ostrého nebo třeba Ferdinandovo údolí, kde je pěší turistický přechod s navazujícími trasami na německé straně. Tyto a mnoho dalších cílů můžete jít jak pěšky, tak i na kole. Železnorudsko je pokryto několika desítkami lesních silniček, které jsou ideální pro cykloturistiku. Navíc v letní sezóně jezdí ze Špičáku přes Železnou Rudu napříč Národním Parkem Ekologický autobus, který bere i kola. V regionu Železnorudsko byly nově vybudovány celkem čtyři naučné stezky, a sice: Utajená obrana železné opony, Historie obce Špičák, Sklářská stezka a Tetřeví stezka.

V zimním období se stává Železnorudsko rájem lyžařů. V celé oblasti je cca100 km běžeckých stop, z nichž je převážná většina upravována strojově a to 2 krát týdně. Dále 25 km sjezdových tratí různých stupňů obtížnosti a 29 vleků s kapacitou 15 000 os.za hodinu.  Sjezdovky jsou uměle zasněžovány a mají pravidelnou strojovou údržbu. Také na nich ale najdete i třeba snowparky.

Mezi největší lákadlo patří  4 sedačková lanovka ve Sportovním areálu Špičák. Nejdelší svezení 2740m a fascinující výhled na šumavské panorama Vám však  poskytne sedačková lanovka vedoucí z obce Špičák na vrchol Pancíře. Zde se rozprostírá další sjezdovka s vlekem, která je navíc chráněná lesem a zůstává na ní ležet nejdéle sníh. Z dalších lyžařských areálů můžeme jmenovat: Belvedér, Samoty, Nad Nádražím, Weissova louka, Alpalouka… Také v Hojsově Stráži jsou k dispozici 2 sjezdovky – Dlouhá louka a Vyhlídka. 

Co dodat závěrem?
Toužíte li po romantické, sportovní nebo relaxační dovolené, vydejte se poznávat krásy Šumavy na Železnorudsko.


Další informace: www.sumavanet.cz/zeleznaruda