REJŠTEJN | Mikroregion Šumava Západ

REJŠTEJN

Nabídka

Kontakt

Ing. Jaroslav Tachovský
předseda koordinační rady

Modrava 63
34192 Kašperské Hory

E-mail:
mikroregion@sumavanet.cz

Tel: +420 602 680 178

Turistické produkty

Turistické produkty

Webkamery

Webkamery

Video

Videa z obcí

Rejštejn

Nadmořská výška: 568

Založení: první písemná zmínka 1347

Počet obyvatel: 244

Velikost správního území: 3043 ha

Rejštejn vděčí za svůj vznik rýžování a dolování zlata. Postupem času získala osada samostatnost. V  roce 1584 ji Rudolf II. povýšil na královské horní město. V 17. století sklářství zachránilo město před úpadkem, způsobeným ukončením těžby. Nejdříve se zde vyráběly jemné skleněné perle, později tabulové sklo. Zvlášť významnou kapitolou v historii místa tvořila existence světoznámé sklárny v Klášterském Mlýně, která se proslavila výrobou křišťálového skla. Sklo bylo tehdy vyváženo téměř do všech světadílů. Výrobky ze sklárny Klášterský Mlýn u Rejštejna můžeme vidět v současnosti v muzeu v Kašperských Horách (cca 4 km).

Vedle sklárny měli místní obyvatelé příležitost obživy také v nedaleké továrně Franze Watzlavicka, která proslula výrobou dětských kočárků  a nebo v lese a při zpracování dřeva.

Dominantou Rejštejna je kostel sv. Bartoloměje, připomínaný v roce 1570, přestavěný v roce 1792. Na hřbitově při straně kostela je hrob matky a bratra spisovatele Karla Klostermanna (Charlotta Klostermannová + 1903, Jakub Klostermann + 1901), který Rejštejn navštěvoval. Zasadil sem děj některých svých románů a povídek..

Na náměstí u informační tabule je umístěn balvan s miskovými prohlubněmi ze středověkých úpraven zlatonosného křemene. V prohlubních se třel rozemletý zlatonosný křemen se rtutí, aby se získáno čisté zlato. V Klášterském Mlýně se nachází secesní vila sklářského podnikatele M. Spauna.

Obec má dobré autobusové spojení směrem do Sušice, na Srní a na Modravu – centru lyžařských sportů v zimě, v létě pak k turistickým zajímavostem vedou četné turistické stezky a cyklostezky. 

Na jihozápadě se vypíná Meierstejn - skalnatý vrch s výhledy do kraje. K Myším Domkům - bývalá vorařské hospodě - nás zavede dvoukilometrová procházka po červené značce. Pokud budeme pokračovat ještě cca 4 kilometry, dojdeme do Čeňkovy Pily nad soutokem Křemelné a Vydry. Tady se „rodí“ Otava. Můžeme tu navštívit expozici vodní elektrárny „Šumavská energie“, nebo případně projít naučnou stezku Povydří. 

Severovýchodně od Rejštejna je Klostermannův vrch s lesní kaplí na tzv. Klapperlu. K procházkám láká i údolí Otavy, údolí Losenice a Zlatého potoka se zbytky středověkých zlatých dolů. Obcí prochází i několik cyklostezek, např. 331 Sušice – Kvilda nebo 2087, spojující Hartmanice s Kašperskými Horami.


Další informace: www.sumavanet.cz/rejstejn