HORSKÁ KVILDA | Mikroregion Šumava Západ

HORSKÁ KVILDA

Nabídka

Kontakt

Ing. Jaroslav Tachovský
předseda koordinační rady

Modrava 63
34192 Kašperské Hory

E-mail:
mikroregion@sumavanet.cz

Tel: +420 602 680 178

Turistické produkty

Turistické produkty

Webkamery

Webkamery

Video

Videa z obcí

Horská Kvilda

Nadmořská výška: 1075 m.n m.

Založení:  kolem 12. -13. století

Počet obyvatel: 75

Velikost správního území v ha: 3074 ha

Horská Kvilda je co do počtu obyvatel nejmenší a současně nejvýše položenou obcí u nás. Slovo „Horská“ v názvu obce se nevztahuje k poloze vsi, ale k její někdejší příslušnosti k nedalekému hornickému městečku Kašperské Hory. Vznik obce je vázán na obchodní stezku mezi Pasovem a Kašperskými Horami zvanou „Zlatá“. Po stopách soumarských karavan můžeme dnes jít po zelené turistické značce.

Území Horské Kvildy se rozkládá od Zlaté Studny, odkud – ze statku U Daniele - pochází rod spisovatele Šumavy Karla Klostermanna, přes Zhůří a Turnerovu chatu na Vydře až po kopec Antýgl, který je vzdálen cca 6 kilometrů po modré značce. Opačným směrem vede stezka mezi Zhůřskou a Mezilesní slatí klidovým územím ke Zlaté Studni. Necelý kilometr odsud po žluté značce se nachází Ranklov, odkud pochází legendární Rankelský Sepp (1819 – 1888). Byl nejstarším z devíti dětí sklářského dělníka Josefa Klostermanna a dorostl do výšky 210 cm. Po silnici směrem na Kvildu se dostaneme okolo Vydřího mostu na Hamerském potoce k jižněji položené Jezerní slati. Z dvoupatrové vyhlídkové věže je zde překrásný pohled na přírodní rezervaci, která zde již od roku 1933 ochraňuje typickou flóru šumavských rašelinišť, zejména břízu zakrslou. 

Již z tohoto stručného výčtu vidíme, že je Horská Kvilda přímo Mekkou turistů. Je také výchozím bodem pro běžkařské lyžování a cyklistiku. V okolí je na 180 km běžeckých stop a všemi směry vedou značené cyklotrasy.

Obec je spojována i s rýžováním zlata z Hamerského potoka. Dodnes je možné vidět na obou jeho březích kopečky jalového písku, tzv. sejpy neboli hrabata. Na tradiční řemesla navazuje místní vyhlášený umělecký řezbář Karel Tittl. Rodina Honesova chová ovce a skotský náhorní skot, který zde celoročně spásá louky a je velkou atrakcí pro turisty.

Další informace: www.horskakvilda.eu