HISTORICKÝ A KULTURNÍ REGION ŠUMAVA A BAVORSKÝ LES | Mikroregion Šumava Západ

HISTORICKÝ A KULTURNÍ REGION ŠUMAVA A BAVORSKÝ LES

Historický a kulturní region Šumava a Bavorský les

Přeshraniční region Šumava-Bavorský les navozuje u většiny turistů představu jedinečné horské přírody se slatěmi, horskými jezery a pásmem hraničních hor česko-bavorského pomezí. Avšak nejen přírodní krásy, ale i kulturní dědictví ovlivněné jak českými, tak bavorskými vlivy dotváří specifičnost regionu a jeho výjimečnost.

Odkazy minulosti jako církevní památky, historické stavby, či exponáty v muzeích i pod širým nebem jsou doporučeným tipem na návštěvu nejen v letních měsících, ale i v období mezisezóny, kdy si krásy Šumavy a Bavorského lesa užijí především milovníci klidné dovolené.

Klatovy

Naše putování historií Šumavy a Bavorského lesa začneme v jedné z bran Šumavy v Klatovech. Historické město a regionální centrum Klatovy oplývá množstvím historických památek a nabízí i zajímavé expozice v muzeích. Pro každého návštěvníka Klatov je takřka povinností navštívit Klatovské katakomby, či Barokní lékárnu U Bílého jednorožce.  Nepřehlédnutelnou dominantou města je Černá věž tyčící se nad horní části náměstí, ze které lze přehlédnout celou západní část Šumavy. Pro milovníky historických expozic doporučujeme návštěvu Vlastivědného muzea Dr. Hostaše.   Sklářskou minulost regionu připomíná Pavilon skla PASK.

SLUŽBY:

Doporučujeme:

Hotely:

Hotel Rozvoj https://www.hotel-rozvoj.cz/rozvoj/

Hotel Enius https://www.hotel-ennius.cz/

Hotel Centrál http://www.centralkt.cz/

Hotel Beránek http://www.beranekklatovy.cz/

Penziony:

Penzion U Hejtmana https://penzion-u-hejtmana.hotel.cz/

Poprda http://www.poprda.cz

Klatovský dvůr https://penzion-klatovsky-dvur.penzion.cz/

U Strnada http://penzionustrnada.cz/

Gastronomie:

Restaurace Střelnice http://www.prazdrojmenu.cz/pilsner-urquell-  restaurant-strelnice

Kavárny a cukrárny v centru města

Čachrov, Železná Ruda, Hamry

Z Klatov se vydáme směrem na Železnou Rudu. Cestou se ale ještě zastavíme v Čachrově. Pro milovníky železnice zde pan Zahrádka zřídil Muzeum železničních drezín, které nalezneme ve středu městyse nad hlavní silnicí.

Centrem nejzápadnější části Šumavy je Železná Ruda. Toto sídlo tvoří historické dvojměstí s bavorským městečkem Bayerisch Eisenstein. Železnorudské údolí má svou dlouhou historii a kulturní tradici. Turistovi doporučujeme návštěvu Environmentálního centra, kde zároveň najde muzeum lyžařství. Pro milovníky motorek doporučujeme Muzeum historických motocyklů umístěné v zámečku v horní části náměstí. Ve městě se též nachází Muzeum Šumavy. Turistickou zajímavostí města je První šumavský orloj v Hojsově Stráži.  I když se nejedná o historický objekt, stojí určitě za návštěvu. Stejně tak stojí za zhlédnutí kostel Panny Marii Bolestné s pěší stezkou s názvem „Společná cesta Panny Marie Bolestné s Ježíškem“ v Hamrech. Do osmi dochovaných žulových kamenů z původní křížové cesty byly osazeny keramické plastiky, další čtyři plastiky zdobí prostory kostela.

SLUŽBY

Doporučujeme:

Ubytování, restaurace, regionální potraviny:

Penzion Böhmerwald v Železné Rudě https://www.pension-bohmerwald.cz/

Hotel Horizont Špičák https://www.resorthorizont.cz/

Hotel Belveder s pivovarem https://www.hotelbelveder.cz/belveder/

Café Charlotte http://www.cafe-charlotte.cz/

Řeznictví Šnebergr – regionální potravina http://www.reznictvisnebergr.cz/

 

Prášily, Srní, Modrava, Kvilda, Horská Kvilda, Borová Lada

Ze Železné Rudy pokračujeme směrem na Centrální Šumavu, do oblasti známých Šumavských Plání. Cestou, mezi Gerlovou Hutí a Prášily narazíme na parkoviště Nová Hůrka, které je východiskem k zaniklé obci Stará Hůrka s obnovenou hřbitovní kaplí sv. Kříže. Pod vrchem Poledník se známou rozhlednou se nachází historická šumavská ves Prášily.  V centru obce můžeme nalézt pozůstatky kostela sv. Prokopa, či pomník zaniklých obcí. Přes zaniklou osadu Velký Bor se dostáváme do Srní. Dominantou Srní je šindelový kostel Nejsvětější Trojice. Srní je také spojeno s dřevařstvím. Osadou Mechov protéká Vchynicko-tetovský plavební kanál na plavení dřeva nad jehož levým břehem byla obnovena Hauswaldská kaple s léčivým pramenem. Dnes je z ní poutní místo, které by neměl minout žádný návštěvník Srní. Cestou na Modravu můžeme obdivovat královácký dvorec Antýgl. Ještě než dorazíme na Modravu, zastavíme se na Hradlovém mostě (Rechle), kde začíná Vchynicko-tetovský kanál. Centrem šumavských Plání je bývalá dřevařská osada, dnes moderní turistická obec Modrava.  Historie Modravy je spjatá s dřevařstvím. Modravské hvozdy a slatě jsou kulisou románů Karla Klostermanna. Kdo by neznal Roklanskou hájenku (dnes bohužel zničenou a nepřístupnou) či Pürstling (Březník). V centru Modravy můžeme navštívit muzeum dřevařství Dřevák.  Na dřevařskou minulost odkazuje i venkovní expozice dřevařství – sáně na svážení dřeva (šmejčky) a dřevorubecká chýše. Nejvýchodnější částí Plání je Kvildsko a Borovoladsko. Kvildě vévodí kostel sv. Štěpána s přilehlým obnoveným hřbitovem. Milovníci historie si určitě nenechají ujít Stálou expozici Kvildy a Bučiny, či nově otevřené Muzeum podmaleb na skle. Za návštěvu stojí i zaniklá vesnice Bučina na česko-bavorské hranici. Sousedem Kvildy jsou Borová Lada. Při návštěvě bychom neměli vynechat Křížovou cestu s Kaplí sv. Anny na východním okraji obce, či kapličku v Šindlově.   

SLUŽBY

Doporučujeme:

Hostinec u Michala Prášily https://www.prasilskyraj.cz/u-michala/

Cukrárna Pampeliška Prášily https://www.prasilskyraj.cz/pampeliska/

Hotely Srní https://hotel-srni.toprague.cz/

Hotel Rankl Horská Kvilda http://www.hotelrankl.cz/

Hotel Annín http://www.hotelannin.cz/

Pivovar Lyer Modrava https://www.pivovarmodrava.cz/lyer/

Hotel Mádr Modrava https://hotel-madr-modrava.hotel.cz/

Klostermannova chata Modrava https://www.klchata.cz/

 

Kašperské Hory

Cestou ze Šumavských Plání směrem do vnitrozemí zavítáme do historického města Kašperské Hory se středověkým náměstím.  Dominantou náměstí je budova radnice s podzemím. Unikátem radnice je i skříňový betlém O bohaté historii města svědčí i tři kostely postavené v různých částech města. Na historii těžby zlata lze narazit v Amálině údolí, kterým vede Stezka zlatokopů. Milovníci historie jistě neopomenou navštívit Muzeum Šumavy. Ve městě se ještě nachází Muzeum historických motocyklů a jízdních kol a Muzeum hraček. Samostatnou kapitolu historie regionu tvoří hrad Kašperk tyčící se vysoko nad městem. Z Kašperských Hor se vydáme do údolí Otavy. Na soutoku Vydry a Křemelné, na samotném začátku řeky Otavy se nachází historická vodní elektrárna.

SLUŽBY

Doporučujeme:

Ubytování

Šumavské bylinné lázně ParkHotel Šumava v Kašperských Horách https://www.sumavskelazne.cz/lazne/

hotel Kašperk https://www.hotelkasperk.cz/,

hotel Nebespán http://nebespan.cz/hlavni-strana/

penzion na Solné stezce http://www.nasolnestezce.cz/,

Gastronomie

Kašperskohorský pivovar https://www.facebook.com/kasperskohorskypivovar/

pražírna kávy Rósta Kafe http://www.rostakafe.cz/

 

Rejštejn, Dlouhá Ves

Směrem po proudu Otavy narazíme na Paštecký most, po kterém se dostaneme na území kolem hory Křemelné. Zde se najdeme pozůstatky po zaniklých obcích Předních, Prostředních a Zadních Paštích. Na jejich hornickou minulost nás upozorní staré štoly a dvě hornické kapličky. Dále po proudu Otavy se dostaneme do Rejštejna. Zde najdeme v Klášterském Mlýně pozůstatky kdysi slavné sklárny Lötz, jejíž hlavní budova byla rozebrána a přestěhována do skanzenu v Tittlingu. Nad Rejštejnem můžeme obdivovat nově opravenou Kapli Panny Marie Pomocné. Dalším místem, které stojí za návštěvu je Annín s dodnes fungující historickou sklárnou. Nedaleko se nachází renovovaná novogotická kaple, která je zároveň hrobkou původních majitelů. Nad Annínem se nachází Mouřenec – kostel sv. Mořice. Renovovaný kostel s kostnicí a hřbitovem stojí určitě za návštěvu. Při cestě po proudu Otavy dále do českého vnitrozemí projíždíme Dlouhou Vsí známou řadou domků s polovalbovými střechami táhnoucími se kolem silnice.

SLUŽBY

Doporučujeme:

Hotel Annín http://www.hotelannin.cz/

 

Sušice

Posledním místem našeho putování po historii Šumavy a Bavorského lesa je město Sušice. Královské město Sušice je považováno za vstupní bránu do centrální Šumavy. Na historickém náměstí návštěvníka na první pohled zaujme radnice s věží a budova Muzea Šumavy. Snad nejznámějším exponátem je mechanický betlém představující kopie významných budov ve městě a šumavských staveb s ukázkou místních tradičních řemesel. Nad řekou Otavou nelze nad městem přehlédnout Kapli Anděla Strážce zvanou „Andělíček“ (552 m n. m.), kam lze vystoupat z historického centra po křížové cestě. Pro poznání historických památek doporučujeme projít Naučnou stezku Město královské.   

SLUŽBY

Doporučujeme:

Hotely
Gabreta Sušice – tel.: +420 376 523 308, www.hotelgabretasusice.cz
Pekárna Sušice -  tel.: +420 603 241 750, www.hotelpekarna.cz
Penziony
Ubytování Roušarka – tel.: 777 358 722, www.rousarka-susice.cz
Penzion U Vítovců – tel.: 376 523 224, www.penzionuvitovcu.cz
Soukromí
Apartmán PrimaByt – tel.: 606 649 894, www.primabyt.com
Apartmány U Vavřince – tel.: 602 851 876,  www.apartmanyuvavrince.cz

  

Bavorský les

Památky a odkazy historie lze poznávat i v propojeném regionu Bavorský les. Návštěvou Bavorska si můžete zpestřit putování po Šumavě a poznat něco nového. Cestu započneme v městečku Bayerisch Eisenstein. Přímo na hranici doporučujeme navštívit Hraniční nádraží Alžbětín – Bayerisch Eisenstein a nedaleké Muzeum lokálky. Milovníci umění si jistě nenechají ujít ani Galerii umění - Kuns(t)räume grenzenlos, která se nachází pouhých 100 m od hranic. Naším tipem pro návštěvu je lesní hostinec Schwellhäuser nacházející se u historické retenční nádržky na plavení dřeva v pěší dostupnosti z české Železné Rudy. Cestou procházíme prales Urwald Hans-Watzlik- Hain.

Nedaleko Bayerisch Eisensteinu se nachází obec Lindberg. Zde můžeme navštívit Selské muzeum.          

Z Lindbergu pokračujeme do „Skleněného srdce“ Bavorského lesa do Frauenau. Ti, kteří mají rádi sklo a historii jeho výroby jistě navštíví Muzeum skla a skleněné zahrady Frauenau.

Dalším centrem sklářství a dřevařství v Bavorském lese je Spiegelau, nacházející se na jižním úpatí Roklanu. V horním patře Informačního turistického centra si nenechte ujít expozici brouků.    

Muzeum historie lesa naleznete v obci St. Oswald – Riedlhütte.

Místem, které by neměl žádný turista pohybující se v Bavorském lese minout je malebná vesnice pod vrcholy Roklanu a Luzného Neuschönau. Milovníci přírody si přijdou na své v Centru národního parku Luzný s Návštěvnickým centrem Hans Eisenmann Haus s rozsáhlou expozicí přírody Bavorského lesa. V centru obce vznikla nová expozice dřevařství a s naučnou stezkou. V Neuschönau svou cestu za historií a památkami Bavorského lesa ukončíme. Zpět na Šumavu se můžeme vrátit buďto opět přes Železnou Rudu nebo přes Strážný.

  

Další informace:

Kompletní přehled památek a muzeí na obou stranách hranice naleznete na webovém portálu https://www.sumava-bavorskyles.cz/gabreta/tipy-kultura.asp.

Kompletní přehled služeb v Čechách naleznete na webovém portálu ŠumavaNet https://www.sumavanet.cz/ a v Bavorsku na webových stránkách jednotlivých obcí.

Kompletní informace o regionu a tištěné materiály obdržíte v obecních infocentrech:

Infocentrum Klatovy https://www.klatovy.cz/icklatovy/ 

Informační a turistické centrum Železná Ruda https://www.zelezna-ruda.cz/itcruda/

Informační centrum obce Prášily https://www.sumavanet.cz/icprasily/  

Informační centrum Srní https://www.sumava.net/icsrni/

Informační centrum Modrava https://www.sumavanet.cz/icmodrava/

Informační centrum Borová Lada https://enx.wander-book.com/informacni-centrum-borova-lada

Informační středisko Horská Kvilda https://www.horskakvilda.eu/

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory https://www.kasphory.cz/turista

Městské informační centrum Sušice https://www.mestosusice.cz/icsusice/