KVILDA | Mikroregion Šumava Západ

KVILDA

Nabídka

Kontakt

Ing. Jaroslav Tachovský
předseda koordinační rady

Modrava 63
34192 Kašperské Hory

E-mail:
mikroregion@sumavanet.cz

Tel: +420 602 680 178

Turistické produkty

Turistické produkty

Webkamery

Webkamery

Video

Videa z obcí

Kvilda

Nadmořská výška : 1065 m.n.m.

Založení : první zmínka 1565

Počet obyvatel : 172

Velikost správního území : 4 517 ha

Obec Kvilda, patřící svou nadmořskou výškou 1065 m k nejvýše položeným obcím v České republice, leží uprostřed malebných Kvildských plání.

Byly to zlaté šupinky, které do odlehlých, zalesněných a nehostinných končin přilákaly první rýžovníky již ve 14. století. Zlato se rýžovalo především na Kvildském neboli Jezerním potoce. Dnes je tato lokalita archeologickou památkou ČR. Další významnou událostí pro osídlení a vývoj obce byla výstavba tzv.Horní zlaté stezky, spojující Pasov s Kašperskými Horami přes Kvildu. V roce 1356 nechal tuto cestu vytyčit Karel IV., již v roce 1366 po ní proudila sůl z Bavorska a zpět zejména pivo, slad, chmel atd.

První písemná zmínka o “vsi Kvildě“ pochází z roku 1569, kdy patří Kvilda jakožto dominikální obec k Velkostatku zdíkovskému. Nejen počtem obyvatel, ale zejména svým hospodářským potenciálem se Kvilda postupně stala nejvýznamnější obcí centrální Šumavy.

Vedle větších dřevozpracujících podniků, hamrů, skláren a papírny ve Františkově nabízelo své řemeslné výrobky pozoruhodné množství živnostníků. V roce 1945 žilo v Kvildě 1 120 obyvatel v 180 domech. Poválečný vývoj Kvildy byl ovlivněn nejen odsunem německého obyvatelstva  a dosídlením malého počtu nesourodých obyvatel, ale zejména zřízením pohraničního pásma, které zvláště na západní hranici podléhalo přísnému režimu. V roce 1950 žilo v Kvildě ve 144 domech 238 obyvatel.

Současný počet obyvatel osciluje kolem 170. Katastrální území Kvildy  s celkovou rozlohou 4 517 ha zahrnuje i zaniklou obec Bučinu, z toho Kvilda 3 131 ha.

Dnes je Kvilda významným turistickým střediskem centrální Šumavy, poskytující turistům více jak 750 lůžek v 19 rekreačních zařízeních. Kvilda má  obecní úřad, poštovní úřad, obchod s potravinami, turisty oblíbenou pekárnou, obchod se sportovním zbožím a krámek s drogerií a suvenýry, půjčovna lyží a jízdních kol. O turisty dále pečují Informační centrum Obce Kvilda a Informační středisko NP Šumava.

Vývoj obce, etnografické sbírky a dobové fotografie najdou turisté ve Stálé expozici historie Kvildy a Bučiny umístěné v budově obecního úřadu. Celé katastrální území obce leží v Národním parku Šumava. Zachovalé životní prostředí je předpokladem  k dalšímu rozvoji cestovního ruchu. Kvilda s atraktivní Jezerní slatí, 6 km vzdáleným pramenem Vltavy a Bučinou poskytující neopakovatelné výhledy patří k hojně navštěvovaným místům Šumavy.

Převzato z publikace J.Vávrová : Kapitoly z minulosti Kvildy. 2005


Další informace: www.sumavanet.cz/kvilda