ČLOVĚK A ŠUMAVA | Mikroregion Šumava Západ

ČLOVĚK A ŠUMAVA

Člověk a Šumava

Krajina je otevřenou kronikou bez písmen, která do sebe vstřebává a zaznamenává vše živé a neživé, co se v ní v dějinách naší planety kdy odehrávalo. Ať už se jedná o jevy ryze přírodní či zapříčiněné lidmi.

Četba krajiny je četbou veškerých dějin člověka i přírody. Její členitost a podmínky, i když se tomu lidé snažili v minulosti vzepřít, vždy ovlivňovaly a ovlivňují činnost lidskou.

Neexistuje jediný artefakt, který by nebyl vytvořen s návazností na okolní přírodní podmínky, i přestože tento artefakt sloužil člověku k úpravě tváře krajiny tak, aby mu lépe vyhovovala. Jedná se o vzájemný vztah, kdy si člověk svojí snahou snaží dokázat, že okolní krajina mu je, a jeho technickým výdobytkům pro úpravu okolí, podřízena, aby vzápětí nesl tíhu svých následků pokusu o zkrocení přírody skrze nějaký nedostatek plynoucí z jeho předchozí činnosti.

Jedná se o vzájemný vztah a koloběh, ve kterém se člověk nachází již od pravěkých dob, kdy poprvé začal přetvářet krajinu k obrazu svému.

Asi nenajdeme v naší vlasti mnoho krajinných celků, vyjma dalších pohoří, kde by člověk ve svém každodenním životě zažíval tak velkou převahu přírody nad ním i s jeho výdobytky, a kde by byl tolikrát postaven před palčivou otázku, zda je skutečně on pánem světa, tak jako na Šumavě.

I přes určitou drsnost a zdánlivou nepřístupnost šumavské krajiny zde nacházíme pozůstatky činnosti člověka i s jeho příbytky již od pravěkých dob.

Přes zdejší kopce zde vedly důležité stezky, po kterých se dováželo zboží, které bylo pro pravěké osady v české kotlině nedostatkové, ale velmi nutné pro výrobu tehdejších nástrojů – z prapočátků se jednalo o kámen, vhodný pro výrobu štípané industrie, později přibyla měď, zlato, sůl, luxusní zboží ze středomořských oblastí jako bylo například oblíbené etruské víno a keramika.

Tyto pravěké stezky zůstaly používané i v mladších dobách, kdy se příběhy o životě pravěkých předků smrskly na pohádky o čarodějích a trpaslících. Sloužily dále pro dovoz nedostatkového a žádaného zboží, a to pašeráky. Pašeráctví na Šumavě zajišťovalo místním usedlíkům vychutnat si komodity, které jim dodávali vzpruhu, a činily život sladším.