PIVOVARY V ČASE – SUŠICE | Mikroregion Šumava Západ

PIVOVARY V ČASE – SUŠICE

Pivovary v čase – Sušice

Měšťanské pivovary 

Právo várečné získalo město Sušice pravděpodobně v roce 1273. Písemné doklady o místním měšťanském pivovarnictví jsou ale až ze století následujícího.

Ve středověku došlo v Sušici k výrazným sporům mezi místními sladovníky a právovárečnými měšťany, které urovnal až zásah panovníka v roce 1528. Ve městě bylo zaznamenáno 143 právovárečných domů. Speciální budova měšťanského, později obecního, pivovaru vznikla v Sušici roku 1571 v těsné blízkosti radnice. Budovu pohltil velký požár, který město zachvátil v létě 1707. Obnovení pivovaru se stalo prioritou města a v roce 1710 se již vařilo v novém.

K poslednímu přesunu sídla měšťanského pivovaru v Sušici došlo v roce 1720, kdy město zakoupilo objekt čp. 52/I. Postupně se provoz rozrůstal a v zadním traktu se pivovarský areál rozšiřoval. K nejradikálnější přestavbě došlo v letech 1881-1884, kdy se vaření měšťanského piva v Sušici zcela zastavilo. V novém moderním provozu exceloval sládek Theodor Dollanský. Roční výstav pivovaru se pohyboval těsně pod hranicí 10.000 hl.

Pivovarský provoz začal upadat ve druhé polovině 30. let. Podíl na tom měly i národnostní nepokoje, protože Němci sušické měšťanské pivo po nějakou dobu ignorovali.

V roce 1948 byl pivovar zestátněn a v lednu 1949 z rozhodnutí ministerstva výživy provoz zastaven a zrušen. Po třech letech se v části bývalého pivovaru otevřela stáčírna protivínského piva. Do objektu však nešly žádné investice a v roce 1959 vydal sušický národní výbor demoliční výměr. Nakonec došlo roku 1964 ke zbourání hospodářské části zaniklého pivovaru a pivovarských komínů. Na jejich místě vyrostly panelové domy čp. 141/I. a 142/I.

 

Pobočný obecní pivovar  Vrabcov

Sušice měla také svůj pobočný obecní pivovar. Ten město vybudovalo v poslední čtvrtině 17. století v poplužním dvoře ve Vrabcově. Nejstarší písemné zmínky o něm pochází z roku 1681.

Jedním z prvních známých sládků v tomo pivovaru byl na přelomu 17. a 18. století Jakub Čuba. Po velkou část existence vrabcovského pivovárku město tento podnik pronajímalo. Roku 1869 ho nakonec Sušice prodala tehdejšímu pachtýři a sládkovi Janu Šebestovi. Po smrti tohoto zkušeného a oblíbeného sládka však jeho syn Václav nedokázal podnik udržet při životě a roku 1897 pivovar dočasně uzavřel.

V roce 1905 se zde pokusil sládek Josef Blažek tradici obnovit, avšak po třech varných sezónách vrabcovský pivovar zanikl definitivně. Objekt bývalého pivovaru byl v roce 2011 srovnán se zemí.

 

Pivovar Páteček 

Další malý pivovárek na území města Sušice vařil chmelový mok ve dvoře Páteček. Vznikl pravděpodobně v polovině 16. století a od samého počátku s ním vedlo sušické právovárečné měšťanstvo ostré boje, protože se odvolávalo na svá várečná a mílová privilegia. Sušičtí nakonec dvůr Páteček i s pivovarem v roce 1559 koupili a tím dočasně ukončili konkurenční boj. Ovšem roku 1630 zakoupil dvůr Adam Hrneček a tradici vaření piva na Pátečku obnovil. Definitivní konec provozu přinesl po roce 1713 nový majitel dvora a zároveň nedalekého dlouhoveského panství Jan Jiří Schumann, který po dohodě s městem Sušice pivovárek zrušil. Obdobné potíže s malými panskými pivovary v blízkém okolí města měli Sušičtí i v případě Malé Chmelné. I zde to vyřešili měšťané zakoupením malochmelenského dvora a uzavřením místního pivovárku roku 1728.

 

Církevní pivovar 

I v Sušici se do pivovarnictví zapojila církev. V polovině 14. století byl součástí nově vystavěného kláštera a špitálu křížovníků s červenou hvězdou malý pivovárek, jehož provoz měl pomoci financovat chod zmíněného špitálu.

Návrat pivovarnictví do Sušice 

V září 2014 se v Sušici slavnostně otevřel nový hostinský minipivovar, který do města nad Otavou vrátil pivovarskou tradici. Zasloužili se o to tři bratři Švelchové, kteří vydařenou přestavou proměnili tradiční sušickou hospůdku „Lidová beseda“, známou spíše pod novějším názvem „Bouchalka“ na minipivovar s restaurací. Sládek Štěpán Hajn zahájil vaření nového chmelového moku ve varnách o kapacitě 2 x 1.000 litrů. Sušický minipivovar „U Švelchů“ funguje v Nuželické ulici čp. 23.

 

Zdroj textu: Jan Jirák – historik
Foto: Jiří Strašek, ŠumavaNet.CZ & další autoři
Zdroj textu: Jan Jirák – historik
Foto: Jiří Strašek, ŠumavaNet.CZ & další autoři